Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Sallatë me maka rona

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Presidenti
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Numri i postimeve : 322

MesazhTitulli: Sallatë me maka rona    Mon Mar 21, 2011 1:40 am


Nevojiten:
• 250 gr. ma****ona kërmill
• 250 gr. misër konservë
• 1 vazo speca gogozhare
• 300 gr. sallam konservë, të prerë në kubikë të vegjël
• 250 gr. bizele të ziera
• 250 gr. djathë kaçkavall të grirë
• 1 vazo mesatare me majonezë ose 1/2 kg kos të kulluar
• 1 lugë gjelle majdanoz të prerë hollë

Gatimi

1. Në fillim zieni ma****onat në një tenxhere me ujë të valuar me kripë dhe pak vaj, në mënyrë që të mos ngjiten gjatë zierjes. Në vazhdim i kullojmë dhe i vendosim në një pjatancë të thellë.

2. Hedhim në pjatancë të gjitha lëndët e tjera përveç kosit (ose majonezës), dhe majdanozit. I përziejmë mirë.

3. E vendosim pjatancën për rreth 2 orë në frigorifer.

4. Pak para se ta shërbejmë hedhim kosin (ose majonezën) dhe majdanozin.

5. Kjo sallatë është ideale për bankete ose bufe të hapura.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://bukuroshatbukuroshet.123.st
 
Sallatë me maka rona
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT :: •°¤*(¯`°(BB)•––––•(-• Kultura dhe Arti •-)•––––(BB)°´¯)*¤° :: Kuzhina shqiptare dhe e huaj :: Kuzhina e Huaj-
Kërce tek: