Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Boot nga disku

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Presidenti
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Numri i postimeve : 322

MesazhTitulli: Boot nga disku    Mon Mar 21, 2011 1:02 am

Boot nga disku

Pasi eshte bere procesi I auto Kolaudimit, kalohet tek programi I boot-it qe ndodhet ne BIOS.
Ky program kontrollon per prezencen e fileve te sistemit ne njesite me disk, ne fillim tek floppy pastaj te hard disku, cd e keshtu me radhe. Nqs nuk gjen filet e sistemit ne keto dispozitve gjeneron nje mesazh gabimi.
Filet e sistemit jane MSDOS.SYS dhe IO.SYS. Normalisht keto dy file nuk jane te dukshem se kane nje atribut qe I fsheh. Pasi identifikon diskun me filet e sistemit programi I boot-it lexon te dhenat tek sektori I pare I diskut dhe I kopjon ato ne posicione specifike ne memorien qendrore RAM. Ky sektor I diskut eshte I njejte per te gjithe disqet e formatuara dhe eshte 512 byte. Detyra e boot record-it eshte te karikoje ne memorjen qendrore dy filet e sistemit MSDOS.SYS dhe IO.SYS. Pas karikimit te boot record ne RAM kontrolli kalon nga programi I bootit qe ndodhet ne BIOS tek boot record.
Kjo behet duke vendosur tek regjistri numrator adresen 7C000 qe eshte adresa e boot record-it ne RAM.
Fillimisht boot record karikon ne RAM failin IO.SYS qe permban nje extension te BIOS-it dhe nje routine te quajtur SYSINT qe kontrollon proceduren e inicializimit. Pasi eshte karikuar IO.SYS bot record nuk duhet me dhe mund te zevendesohet ne memorie nga ndonje program tjeter. SYSINT ben karikimin e fajlit MSDOS.SYS qe bashkpunon me BIOS-in e sistemit per kontrollin e fileve, ekzekutimin e programeve dhe ne pergjigjen e sinjaleve qe vijne nga hardwar-i.
SYSINT kerkon nje file te quajtur config.sys dhe I komunikon MSDOS.SYS te ekzekutoje komandat qe permban ky file. Config.sys eshte nje file I krijuar nga perdoruesi dhe permban komanda per karikimin e drive-ve te ndryshem, mund te permbaje komanda qe I komunikojne sistemit operativ si te kryje disa operacione te caktuara psh sa file mund te hapen njekohesisht etj.
SYSINT I komunikon MSDOS.SYS qe te karikoje file-in command.com. Ky file eshte I perbere nga tre pjese, pjesa e pare eshte nje extension I funksioneve input / output te BIOS-it dhe karikohet ne menyre permanente ne RAM bashke me BIOS-in. Pjesa e dyte permban komandat e brendsheme te DOS-it si copy, type, dir etj. Pjesa e trete karikohet vetem nje here ne memorje dhe ka per detyre verifikimin e eksistences se nje file te quajtur autoexec.bat qe permban komanda batch te DOS-it ose vendodhjen e programeve qe perdoruesi do te ekzekutoje sa here ndizet kompjuteri.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://bukuroshatbukuroshet.123.st
 
Boot nga disku
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT :: •°¤*(¯`°(BB)•––––•(-• Bota e Informatikes •-)•––––(BB)°´¯)*¤° :: Tutoriale & Mesime :: Informatika-
Kërce tek: