Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 3 litra ujë në ditë për gurë në veshka dhe fshikëz

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Presidenti
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Numri i postimeve : 322

MesazhTitulli: 3 litra ujë në ditë për gurë në veshka dhe fshikëz    Sun Mar 20, 2011 9:39 pm

Konsumi i pakët e ujit dhe infektimi me lloje të ndryshme mikrobesh të cila prodhojnë enzimë, janë nga faktorët kryesorë që zhvillojnë zmadhimin e gurit në veshka dhe fshikëz.
Të sëmurët me gurë në veshka dhe fshikëz duhet të pinë 3 litra ujë në ditë. Doktor Bobak Rezai shoti se prejardhja gjenetike, tumoret dhe sëmundje të ndryshme janë faktorët kryesore të gurëve në veshka dhe fshikëz. Konsumi i pakët e ujit dhe infektimi me lloje të ndryshme mikrobesh të cila prodhojnë enzimë, janë nga faktorët kryesorë që zhvillojnë zmadhimin e gurit në veshka dhe fshikëz. Gjakderdhja, dhimbjet poshtë barkut, dhe përsëritja e urinës janë nga shenjat e lëvizjes së gurit në veshka. Zakonisht guri pasi krijohet në veshka dhe duke lëvizur në rrugët urinare vendoset në fshikëz.
Këshillohet një regjim ushqimor me pak kripë dhe pak proteina për këta të sëmurë. Bobak shtoi se çdo person ka nevojë për 2 litra ujë në ditë, ndërsa këta pacientë duhet të pinë deri në 3 litra.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://bukuroshatbukuroshet.123.st
 
3 litra ujë në ditë për gurë në veshka dhe fshikëz
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT :: •°¤*(¯`°(BB)•––––•(-• Teknologja & Informacioni •-)•––––(BB)°´¯)*¤° :: Mjeksia-
Kërce tek: