Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ICANN pranon sërish domenin ‘.xxx’

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Presidenti
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Numri i postimeve : 322

MesazhTitulli: ICANN pranon sërish domenin ‘.xxx’    Sun Mar 20, 2011 8:25 pm


Pas shtatë vitesh diskutimesh dhe shtyrjesh, Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) edhe një herë ka dhënë miratimin final për domenin kontrovers ‘.xxx’. Mirëpo ende duhet pritur që të shihet nëse në fund edhe vërtet do të pranohet domeni.
Në fakt, domeni ‘.xxx’ për herë të parë ishte pranuar zyrtarisht nga ana e ICANN që në vitin 2005, mirëpo në fund nuk kaloi për shkak të reagimit të Qeverisë amerikane.
Kundër një domeni të tillë janë edhe industritë pornografike edhe grupet që luftojnë kundër pornografisë.
Industritë pornografike frikësohen nga shpenzimet shtesë për regjistrim dhe mbajtje të domeneve të reja, ashtu që presin që shumica e shteteve ta bllokojnë.
Nga ana tjetër, grupeve të cilat luftojnë kundër pornografisë nuk u pëlqen, sepse krijohet një vatër zyrtare për pornografinë.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://bukuroshatbukuroshet.123.st
 
ICANN pranon sërish domenin ‘.xxx’
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT :: •°¤*(¯`°(BB)•––––•(-• Teknologja & Informacioni •-)•––––(BB)°´¯)*¤° :: Teknologjia-
Kërce tek: