Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pitagora dhe pitagorianet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Presidenti
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Numri i postimeve : 322

MesazhTitulli: Pitagora dhe pitagorianet    Thu Mar 24, 2011 1:55 am

Pitagorianet mendoni se "te gjitha gjerat qe kemi njohur posedojne nje numer" Numri 1 perfaqesonte inteligjencen, numri 2 perfaqesonte opinionin (gjithmone i dyfishuar) numri 4 drejtesine,numri 5 martesen,numri 7 kohen kritike, e keshtu me rradhe.Midis numrave egzistonte aristokracia: pervec 10,tetraktys,qe per pitagorianet perfaqesonte nje entitet hyjnor, 1-shi,2-shi.3-shi dhe 4-tra ishin me te njohur nga te gjithe numrat e tjere duke qene se shuma e tyre ishte e njejte me 10 dhe te gjithe bashke krijonin "trekendeshin hyjnor".Sipas pitagorianeve numrat kishin nje aftesi terapie (sheruese): katroret magjik pershembull te cilet te perdorur edhe ne mesjete dhe ne rilindje,beheshin ne nje laster te argjende dhe keshtu te mbronin nga mizerja,kolera dhe nga semundjet venere.


Pitagora,femija i bizhuteristit Mnesacro, lindi ne 507 p.K ne ishullin e Samo,pak km nga qyteti i Mileto.Mesimet e para i mori nga i madhi Ferecide,qe si gje te pare i mesoi te bente mrekullite.Frekuentoi prifterinjte Eliopoliti te cilet u deklaruan te padenje per nje nxenes te tille.Me vone e moren pleqte dhe prifterinjte e venruar Menfi,dhe midis Diapolitit te tmerrshem te Tebes qe e priten si vellane e tyre dhe e bene te ditur te gjitha misteret e tyre.Ishte nxenesi i Kaldei per astronomine,nxenes i Feniksit per llogjiken dhe gjeometrine, i Mageve(magjistareve) per ritet mistike.Mesoi teorine e te kunderteve nga Zarathustra.

Pitagora themeloi nje shkolle nga e cila veshtroheshin nje seri rregullash qe mund te dukeshin te cuditshme.Ja disa:

te mos thyesh buken
te mos trazosh zjarrin me hekur
te mos prekesh gjelin e bardhe
te mos hash zemren
te mos shihesh ne pasqyre prane drites
kur ngrihesh nga krevati te mos lesh gjurmet e trupit tend

Pitagora i ndante njerzit ne dy kategori: matematicientet,ose ndryshe ,ata qe kane te drejte ti hyjne "dijes" dhe acusmatiket qe jane ata qe mund te qendrojne vetem per te degjuar.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://bukuroshatbukuroshet.123.st
 
Pitagora dhe pitagorianet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT :: •°¤*(¯`°(BB)•––––•(-• Shkenca & Mesimi •-)•––––(BB)°´¯)*¤° :: Matematika-
Kërce tek: