Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Çfarë është Matematika?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Presidenti
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Numri i postimeve : 322

MesazhTitulli: Çfarë është Matematika?    Thu Mar 24, 2011 1:50 am

Matematika është studimi I numrave, numerimi, dhe matja, por këto janë vetëm fillimi. Matematika perfshin studimin model te numrave dhe gjithashtu nderlidhjet. Matematika është gjithashtu një mënyrë për te komunikuar dhe analizuar ideve, dhe ndoshta me shumë se c’do gjë, matematika është një mënyrë arsyetimi që është unike për qeniet njerëzore.

Matematika është e ndare ne atë puro, ose teorike, matematike dhe matematike e aplikuar. Matematicienet teorik fokusohen kryesisht ne probleme dhe pyetje perbrenda botës se matematikes puro – ata zhvillojne teorema (ide te paprovuara), prova teoremash, dhe formula. Ata gjithashtu eksplorojne fusha të reja që i pershtaten brenda kategorise se matematikes puro.

Matematikanet aplikues fokusohen ne që se sit e aplikojne principet matematike ne pyetjet që njerzit kanë rreth botës që i rrethon. Për shembull, kur matematika përdoret për te percaktuar shumen e peshes që një ure mund te mbaj, ose shpejtesine e një objekti ne renie, ose distancen e një ylli prej tokes, matematika konsiderohet e aplikuar, për shkak që modelet matematike dhe teknikat janë duke u aplikuar, ose perdorur, për te zgjidhur probleme praktike.

Megjithëse matematicienet teorik nuk munden që te vet-përfshihen direct ne zgjidhjen e problemeve praktike, shpesh ndodh që veglat matematike që ata zhvillojne ndihmojne enxhinierat, fizikantet, dhe shkencetare te tjerë që te zgjidhin probleme te tilla.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://bukuroshatbukuroshet.123.st
 
Çfarë është Matematika?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT :: •°¤*(¯`°(BB)•––––•(-• Shkenca & Mesimi •-)•––––(BB)°´¯)*¤° :: Matematika-
Kërce tek: