Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Me thuaj sa pompa ben te te them si je me shendet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Presidenti
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Numri i postimeve : 322

MesazhTitulli: Me thuaj sa pompa ben te te them si je me shendet    Thu Mar 24, 2011 1:03 am


Nga numri i pompave mund te kuptohet gjendja e formes fizike te nje personi, femer ose mashkull.


Pompat sic quhen ne gjuhen popullore ushtrimet e forces qe konsistojne ne perkuljen e trupit mbi krahet, fytyra sa me prane tokes, duart e hapura ne dysheme ne lartesine e shpatullave, shpina e mbajtur drejt, jane, sipas nje studimi te botuar ne te perditshmen amerikane “New York Times”, treguesi me i mire i fizikut tend.
Ne kete studim argumentohet se cdo moment i jetes, reflektohet ne nje numur minimal pompash, te cilat kur je i afte qe t'i kryesh, mund te kuptosh qe ndjehesh vertet mire. Le ta shohim tani problemin me ne detaje.


Ne moshen 30 vjecare
Ne kete faze te jetes je ne maksimumin e forces muskulare dhe cdo mashkull duhet te jete ne gjendje te kryeje se paku 30 te tilla, ndersa nje femer, jo me pak se 18.


Ne moshen 40 vjecare
Burrat duhet te kryejne 27, femrat 16.


Ne moshen 50 vjecare
Forca muskulare fillon te bjere dhe bashke me to edhe numuri i pompave, ndaj burrat duhet te mundesojne 20, dhe grate 12 pompa.


Ne moshen 60 vjecare
Burrat duhet te bejne minimalisht 17 pompa dhe grate 6.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://bukuroshatbukuroshet.123.st
Alba One
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 9

MesazhTitulli: Re: Me thuaj sa pompa ben te te them si je me shendet    Mon Mar 28, 2011 10:56 pm

qa per mu qe i boj 170 Razz haha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Me thuaj sa pompa ben te te them si je me shendet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT :: •°¤*(¯`°(BB)•––––•(-• Biseda dhe Diskutime •-)•––––(BB)°´¯)*¤° :: Kuriozitete-
Kërce tek: