Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Tortë-jogurt

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Presidenti
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Numri i postimeve : 322

MesazhTitulli: Tortë-jogurt    Tue Mar 22, 2011 1:33 amNevojiten (për 12 porcione)

* 2 vezë
* 1 lugë vaj
* 6 lugë sheqer
* 7 lugë miell
* pak bakin
* 5 fletë dafine
* 500 g kos
* 1 shkop vanilje burbon
* 200 ml ajkë të ëmbël
* 1 qese për përgatitje të masës së tejdukshme për sipërfaqe të tortës
* nga 250 g kajsi dhe mandarina nga konserva.

Përgatitja:

Nxehet furra në 180 shkallë C. Tunden vezët me një lugë ujë të vluar, me vaj dhe me sheqer, që të bëhet një masë shkume. Përzihet mielli me gjysmën e qeses së bakinit dhe i shtohen masës.

Ky brumë qitet në kallëpin për ëmbëlsira (26 cm), rrafshohet mirë. Piqet në furrë për 20-25 minuta, nxirret dhe lihet për t'u ftohur.

Xhelatina ulet sipas udhëzimeve në qese. Pritet shkopi i vaniljes dhe përbërja e tij përzihet me kosin.

Xhelatina kullohet dhe zbutet me 2 lugë ujë të nxehtë, kjo përbërje qitet në kosi n me vanilje. Futet në frigorifer për 20 minuta. Ajka e ëmbël tundet dhe i shtohet masës nga frigoriferi, e cila është bërë si zhele.

Biskota e pjekur qitet në sipërfaqen e gatimit, përthekohet me unazën për tortë dhe mbi të derdhet kremi i parapërgatitur. Ftohet në frigorifer rreth 3 orë, në mënyrë që kremi të shtrëngohet.

Pemët nga konserva kullohen dhe renditen mbi tortë. Nga shurupi i kajsive përgatitet derdhja, e cila hidhet mbi kajsitë. Mbahet në frigorifer derisa të shërbehet.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://bukuroshatbukuroshet.123.st
 
Tortë-jogurt
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT :: •°¤*(¯`°(BB)•––––•(-• Kultura dhe Arti •-)•––––(BB)°´¯)*¤° :: Kuzhina shqiptare dhe e huaj :: Embelsirat-
Kërce tek: