Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Puding me oriz (sultjash)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Presidenti
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Numri i postimeve : 322

MesazhTitulli: Puding me oriz (sultjash)    Tue Mar 22, 2011 1:31 am
Përbërësit për 2-3 persona:

* 600 ml qumësht
* 70 gr oriz
* 50 gr sheqer
* 40 gr rrush të thatë
* 1 vezë
* pak kripë
* 1 luge të vogël vanilje
* 1/4 lugë kanellë

Vendosim në zjarr të fortë një tenxhere me qumështin, orizin dhe pak kripë derisa të fillojë të vlojë.

Më pas ulim zjarrin në minimum dhe e përziejmë masën herë pas here në mënyrë që orizi të mos ngjitet, por në të njëjtën kohë të ziejë plotësisht (normalisht nevojiten rreth 20-25 minuta).

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://bukuroshatbukuroshet.123.st
 
Puding me oriz (sultjash)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT :: •°¤*(¯`°(BB)•––––•(-• Kultura dhe Arti •-)•––––(BB)°´¯)*¤° :: Kuzhina shqiptare dhe e huaj :: Embelsirat-
Kërce tek: