Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kek me miell misri dhe ananas

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Presidenti
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Numri i postimeve : 322

MesazhTitulli: Kek me miell misri dhe ananas    Tue Mar 22, 2011 1:30 amSasia: 8 persona
Koha e përgatitjes: 15 minuta
Koha e gatimit: 40 minuta

Përbërësit:

? ¼ filxhani gjalpë
? ½ filxhani sheqer
? ananas i copëtuar

Keku: 150 gram miell misri i përgatitur ? 1 lugë çaji arra të bluara ? ¼ filxhan qumësht ? 1 vezë e rrahur ? ½ filxhan gjalpë ose margarinë e shkrirë ? ½ filxhan krem, sipas dëshirës

Përgatitja:

Ngroh furrën në 180 gradë C. Në tigan të madh, shkrij 1/4 e gjalpit. Hiqe nga nxehtësia; përziej 1 1/2 filxhani sheqer dhe ananasin; përhape në tigan.

Në një enë-poç mesatar, përziej përzierjen e miellit të misrit, arrat e bluara, 1/4 filxhani sheqer, qumështin, vezën, 1/12 filxhani gjalpë dhe kremin. Përzieji sa përbërësit të bashkohen. Hidh përzierjen në tigan.

Piq në 180 gradë C për 35-40 minuta ose sa të marrë ngjyrë të artë në kafe. Hiqe nga furra. Shkëput kekun nga tigani. Vendos pjatën ku do ta servirësh mbi tigan; ktheje me kujdes mbi pjatë.

Përdor për ta shërbyer, në rast se dëshiron me ndonjë krem.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://bukuroshatbukuroshet.123.st
 
Kek me miell misri dhe ananas
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT :: •°¤*(¯`°(BB)•––––•(-• Kultura dhe Arti •-)•––––(BB)°´¯)*¤° :: Kuzhina shqiptare dhe e huaj :: Embelsirat-
Kërce tek: