Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Embelsire Egjiptiane

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Presidenti
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Numri i postimeve : 322

MesazhTitulli: Embelsire Egjiptiane    Tue Mar 22, 2011 1:29 am

Nje gote gjalp i shkrire
gjysem gote me sheqer te imet
2 gota me miell semolina
1/3 gote me arre kokosi
afersisht nje gote krem qumeshti(heavy cream)
1/4 sherbet

Per sherbetin:

1 1/2 sheqer
1 1/2 uje
1/4 luge caji me leng limoni

Pregatitja :

Ne fillim bejm sherbetin dhe ne fund i fusim lengun e limonit
Ndersa per brumin Ne nje tas te madh perziejme miellin sheqerin dhe kokosin e shkrijme gjalpin dhe e hedhim aty i perziejme bashke deri sa te jet nje brume.Brumin e pregatitur i bejm nje grope ne mes dhe i shtojme qumshtin dhe e perziejm mire duke pas parasysh se do behet nje mase brumi e holle dhe qe ngjitet ne gishta.Ne nje tepsi te lyer me pare me gjalp e hedhim masen dhe e shtrijme me dore.E pjekim ne furre me temp 375 e pjekim per 30 min dhe pastaj i hedhim sherbetin e ftohte.pasi te ftohet komplet e presim ne copa.Mbahet ne temperature dhome.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://bukuroshatbukuroshet.123.st
 
Embelsire Egjiptiane
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT :: •°¤*(¯`°(BB)•––––•(-• Kultura dhe Arti •-)•––––(BB)°´¯)*¤° :: Kuzhina shqiptare dhe e huaj :: Embelsirat-
Kërce tek: