Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Sheqer Pare

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Presidenti
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Numri i postimeve : 322

MesazhTitulli: Sheqer Pare    Mon Mar 21, 2011 2:45 am

Përbërësit

1 kg gjalp
1 kg miell
1kg sheqer
10 te kuq vezesh
1 te bardhe vezesh
1 kg sheqer per sherbetin
1 kg uje per sherbetin
Udhëzime per pregaditje

marrim gjalpin e shkrijme.nderkohe qe ai shkrin ne marrim te kuqet e vezeve dhe i bashkolme me miellin ne te njejten kohe dhe me gjalpin e shkrire. i persiejme shume derisa masa te jete homogjene.me pas me brumin e formuar formojme sfera ne forme rumbullake.

e veme ne furre tepsine .gjate orese se pare te pjekjes e leme ne 180 grade. gjate ores se dyte ne 200 grade dhe ne gjysem oreshin e fundit ne 250 grade
kur sherbeti i pregatitur me uje dhe sheqer te jete pak i vaket ne ia hedfhim sheeerpares se nxehte pasi ajo nuk e duron sherbetin e nxhehte se prishen kokrat e sheqerpares

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://bukuroshatbukuroshet.123.st
 
Sheqer Pare
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT :: •°¤*(¯`°(BB)•––––•(-• Kultura dhe Arti •-)•––––(BB)°´¯)*¤° :: Kuzhina shqiptare dhe e huaj :: Embelsirat-
Kërce tek: