Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Cocktails-Receta Pijesh

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Presidenti
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Numri i postimeve : 322

MesazhTitulli: Cocktails-Receta Pijesh    Mon Mar 21, 2011 2:30 amPerberesit:

1 Shot Russian Standard Vodka
1 Shot Disaronno Amaretto
1 Shot Kahlua
1 Shot Amarula Cream
1 Shot Milk
1 Shot Cream

Pergatitja:

Hidhini te gjithe ingredientet ne shaker dhe tundeni 2-3 minuta. Me pas hidheni ne gote dhe servireni.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://bukuroshatbukuroshet.123.st
Presidenti
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Numri i postimeve : 322

MesazhTitulli: Re: Cocktails-Receta Pijesh    Mon Mar 21, 2011 2:31 am

Kokteil CaipiroskaPerberesit:

50 ml vodka
1 lime (limon i papjekur mire)
1 luge sheqer kallami (sheqer i trashe me ngjyre kafe)
akull

Pergatitja:

Marrim lime dhe e presim ne feta te holla dhe i hedhim ne 1 gote me lekure ne fund te gotes,i hedhim nje te pluhurosur me sheqer dhe e shtypim me nje shtypes ne menyre qe ti dale lengu.Shtojme pak vodka dhe i perziejme mire,pastaj shtojme akullin dhe i perziejme perseri

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://bukuroshatbukuroshet.123.st
Presidenti
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Numri i postimeve : 322

MesazhTitulli: Re: Cocktails-Receta Pijesh    Mon Mar 21, 2011 2:31 am

Kokteil ALEXANDERPerberesit:

1/3 krem qumeshti
1/3 krem kakao e erret
1/3 Brandy

Pergatitja:

Marrim te gjithe perberesit dhe i fusim ne nje tas te mbyllur,hedhim akull dhe fillojme ta tundim,e hedhim ne gota.Siper hedhim pak lajthi pluhur.

Ku sherbehet:

Ne nje gote kokteil ose ne nje gote shampanje.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://bukuroshatbukuroshet.123.st
Presidenti
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Numri i postimeve : 322

MesazhTitulli: Re: Cocktails-Receta Pijesh    Mon Mar 21, 2011 2:31 am

Kokteil VALENTINAPERBERESIT:

5/10 suko mandarine
2/10 martin i bardhe
3/10 campari
3 feta limon

copa akulli me manaferra

Pergatitja:

Tundim perberesit ne nje tas te mbyllur(shaker) dhe i hedhim neper gota.Siper veme copat e portokallit,Perpara se te sherbejme pa harruar edhe copat e akullit.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://bukuroshatbukuroshet.123.st
Presidenti
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Numri i postimeve : 322

MesazhTitulli: Re: Cocktails-Receta Pijesh    Mon Mar 21, 2011 2:32 am

Kokteil Eva dhe AdamiPer 4 persona
-8ml konjak portokalli
-8 kuba akulli
-8ml brandy
-8ml gin

Kubat e akullit thyhen ne copa te vogla te cilet ja hedhim pijeve i perziejme fort ne shaker dhe me pas i hedhim ne goten e kokteilit.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://bukuroshatbukuroshet.123.st
Presidenti
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Numri i postimeve : 322

MesazhTitulli: Re: Cocktails-Receta Pijesh    Mon Mar 21, 2011 2:32 am

ANGRIASangria eshte nje aperitiv spanjoll por eshte bere i famshem ne te gjithe boten.Eshte ideale ne stinen e veres.Ka shume menyra per tu pergatitur por une po ju sjell ate me klasiken.

SANGRIA KLASIKE

Perberesit:

1lt vere e kuqe ose e bardhe por jo shume e forte, 1lt uje mineral i gazuar qe mund te zevendesohet sipas deshires edhe me Asti spumante,15ml Brandy, 15ml Cointreau, 1molle, 1limon, 1portokalle, 1pjeshke, 6-7 luleshtrydhe ose 1kiwi, sheqer sipas deshires, kanelle, 2-3karafila.

PERGATITJA:

Sangria pergatitet ne nje ene te gjere qelqi tip broke ku hidhet ne fillim vera me sheqerin dhe me pijet e tjera pa spumanten qe shtohet ne fund se i del gazi.Nderkohe priten te gjitha frutat qe kemi pa i qeruar ne copa jo shume te medhaja (frutat duhet te jene pak te forta jo shume te pjekura),perzihen me lengun e portokallit dhe te limonit dhe i bashkojme me veren.Ne fund hedhim kanellen dhe karafilat ,i perziejme mire dhe e leme te ne frigorifer te pakten 12 ore para perdorimit.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://bukuroshatbukuroshet.123.st
Presidenti
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Numri i postimeve : 322

MesazhTitulli: Re: Cocktails-Receta Pijesh    Mon Mar 21, 2011 2:33 am

Kokteil Paradise SunPerberesit:

4 ml leng ananasi
4 ml leng guaiava (lloj fruti)
4 ml leng portokalli
4 ml nektar banane

Pergatitja:

Perzijini te gjithe ingredientet ne nje shaker dhe tundini per per 5 sec. Me pas hidhini ne gote dhe servireni.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://bukuroshatbukuroshet.123.st
Presidenti
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Numri i postimeve : 322

MesazhTitulli: Re: Cocktails-Receta Pijesh    Mon Mar 21, 2011 2:33 am

Koktej shampanje
Për 8 persona. Përgatitja: 5 minuta

Nevojiten:

* 1 shishe shampanjë
* pak brendi
* 8 katrorka sheqeri
* pak liker
* 1 portokall
* 2 limona

Përgatitja:

Katrorkat e sheqerit qiten në gota për kokteje, të ftohura më parë në frigorifer. Në secilën katrorkë qitet nga një pikë liker dhe nga një lugëz brendi. Gotat mbushen ngadalë me shampanjë të ftohur.

• Koktejet shërbehen të zbukuruara me fizalisë (kjo egzotë mund të blihet edhe në tregtoret tona ), me feta portokalli dhe me lëvore limoni.

• Nëse dëshirohet koktej pak më i ëmbël, brendi mund të zëvendësohet me liker portokalli. Ky koktej mund të përgatitet edhe në një enë të madhe, porse duhet shërbyer menjëherë, që të mos humbin flluskat.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://bukuroshatbukuroshet.123.st
Presidenti
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Numri i postimeve : 322

MesazhTitulli: Re: Cocktails-Receta Pijesh    Mon Mar 21, 2011 2:33 am

Ju Prezantoj Mojito Pija me Tradicionale !!1. Ne radhe te pare Mojito nuk behet Frozen (nuk mund te perdoresh ne makin thyrje akulli te imet fare, sic eshte kaipirinja apo kajpiroska)
2. Ne radh te dyte Mojito nuk shekerohet max sa per te lagur kallam sheqerin (dmth nuk perplaset ne boston, ose me mire nuk i vihet kapaku te perzihet me duar ne ajer)

3 . Si fillim dy lug te medha gjelle me sheqer kokerr trashe qe i thojme sheqer i kuq (apo kallam sheqeri)
4. nje gjysem limon jeshil i prere ne kater copa thjesht ne kryq
5. 10 ose 12 gjethe mente

i shtypim bashke keto brenda ne gote, pastaj e mbulojme me..

6 Mushim gotenm me akull te thyer me bastun barmani (jo akull ne forme debore)

7. i hedhim dhe nje Rum te mire zakonisht hidhet Havana 3 e kerkojme dhe Havana 7 por un e kam provuar dhe Rumi Apleton esht nice per gustot e mia Wink

dhe me pas e perziejme me lug duke
_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://bukuroshatbukuroshet.123.st
Presidenti
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Numri i postimeve : 322

MesazhTitulli: Re: Cocktails-Receta Pijesh    Mon Mar 21, 2011 2:34 am

Cocktail Mai Tai
Perberesit:

- 1/10 karafil
- 1/10 leng elbi
- 2/10 leng limoni te athet
- 2/10 portokall curacao
- 2/10 rum i bardhe
- 2/10 rum i erret
- 2 qershi
- akull i grire
- Nje dege nenexhik te fresket
- ananas disa copa

Pergatitja:

Te gjithe perberesit hidhini ne nje gote tip collins dhe me pas mbusheni me 1/3 e akullit te grire. Perzijin mire dhe me pas dekorojeni me qershi, nenexhik dhe ananas. Nese deshironi mund ti vini lule orkideje.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://bukuroshatbukuroshet.123.st
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Cocktails-Receta Pijesh    

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Cocktails-Receta Pijesh
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT :: •°¤*(¯`°(BB)•––––•(-• Kultura dhe Arti •-)•––––(BB)°´¯)*¤° :: Kuzhina shqiptare dhe e huaj-
Kërce tek: