Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT
 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 10 Fakte interesante rreth Cokollates

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Presidenti
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Numri i postimeve : 322

MesazhTitulli: 10 Fakte interesante rreth Cokollates    Mon Mar 21, 2011 2:05 am

Cokollata eshte nje nga ushqimet me te famshme dhe te shijshme te te gjitha koherave dhe me shume mundesi do te ndodhen gjithmone ne krye te listes se ushqimeve te preferuara te njerezve.Cokollata eshte dicka me te cilen jemi rritur duke e shijuar por shume pak nga ne kane mesuar rreth fakteve interesante qe e shoqerojne ate. Ne fakt jane me qindra fakte intersante rreth Cokollates.


1. Eshte nje fakt tashme I njohur qe cokollata permban kafeine.Por a e dinit ju se do te duhet te hanim nje dyzine cokollatash per te arritur te njejtin nivel kafeina qe marrim nga nje filxhan kafe? Ka rreth 5 ne 10 mg kafeine ne nje copez cokollate, 5 mg ne cokollate me qumesh dhe 10mg ne nje filxhan me 6 luge kakao.

2. Cokollata eshte nje burim I rendesishem energjie.Nje copez cokollate mund ti jape energji nje te rrituri per te ecur rreth 2 metra.

3. Cokollata ka shume vlera ushqimore, qe ndikojne per mire ne rastet e depresionit, tensionit te gjakut, tumoreve dhe sindromes premenstuale tek femrat.

4. Cokollata nuk shkakton akne, tashme kjo konsiderohet si mit.

5. Nje copez cokollate ose kakao permban 10% te mases ditore te hekurit qe duhet te marre nje njeri.

6. Cokollata mund te jete vdjekjeprurese per qente, sepse ajo permban nje perberes qe quhet "Theobromine" e cila mund te jete toksike per sistemin nervor qendror te qenve dhe per muskujt kardio vaskulare.

7. Njerezit shpenzojne mbi 7 billion dollare per cokollata.

8. Vleresimet e konsumit te cokollates per fryme tregojne se nje person konsumon 12 pound cokollate ne vit.

9. Cokollata me qumesht eshte lloji me I preferuar I cokollates megjithate cokollata e erret mbetet shume e preferuar midis meshkujve.

10. Ne filmin "Psycho" te Alfred Hitchcock shurupi I cokollates u perdor ne vend te gjakut per te filmuar skenat ne dush.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://bukuroshatbukuroshet.123.st
 
10 Fakte interesante rreth Cokollates
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bukuroshat Dhe Bukuroshet e LLAPIT :: •°¤*(¯`°(BB)•––––•(-• Kultura dhe Arti •-)•––––(BB)°´¯)*¤° :: Kuzhina shqiptare dhe e huaj-
Kërce tek: